Lastik Hava Basıncı

Yedek lastik de dahil olmak üzere lastiklerinizin hava basıncını ayda en az bir kez uygun bir basınç ölçme aletiyle ölçmenizin önemli olduğunu unutmayın. Doğru hava basıncıyla, lastikleriniz daha uzun sürede aşınır, yakıt tasarrufu yaparsınız, yol tutuşunuz yükselir ve kazaları önlersiniz. Eğer doğru hava basıncını korumamanın sorumluluklarını değerlendirirseniz- yüksek yakıt sarfiyatı, lastik ömrünün azalması, kötü yol tutuşu (muhtemelen kontrol kaybı bile) ve aracın potansiyel aşırı yüklenmesi – lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol etme ihtiyacı daha da anlam kazanacaktır.

Hava Basıncı Bilgisini Nerede Bulursunuz?

Doğru hava basıncı araç kullanım kılavuzunda veya aracın kapısının içinde, kapının üstünde, torpido gözünde ya da benzin kapağında bulunan lastik çıkartmasında belirtilmiştir. Eğer hava basıncı bilgisini bulamıyorsanız, yetkili satıcı ve/veya servisinize en kısa sürede giderek kontrol yaptırınız.

Hava Basıncı Nasıl Ölçülür?

Çoğu insan lastiğin hava basıncını sadece lastiğe bakarak ve yanakların görünümünü yargılayarak kontrol edebileceğine inanır. Bununla birlikte lastik hava basıncını kontrol etmek için uygun bir hava ölçme aletine ihtiyacınız vardır. Benzincilerdeki hava ölçerler, açıkta bırakma ya da kötü kullanım yüzünden, ölçüm için pek uygun olmayabilir. Lastik basıncınızı ölçmenin en iyi yolu, size en yakındaki lastik servisini ziyaret etmektir. Aracınızın lastik basıncını kontrol ederken, lastiklerin “soğuk” olduğundan emin olun. Soğuk hava, aracın henüz kullanılmadığı anlamına gelir (unutmayın ki araç kullanılırken, lastiğin sıcaklığı ve hava basıncı artar).