Lastik Ebat Açıklamaları

Herhangi bir lastik dönüşümü yapmadan önce; 

Orijinal parçanın yerine takılacak lastiğin yük endeksinin ve hız sembolünün orijinal parça lastiğe (Avrupa Lastik ve Jant Teknik Kurumu ETRTO’ya dayanarak)  eşit ya da yüksek olduğundan emin olun.

Yürürlükteki kanunlara uyun

Jantların çapının ve eninin ETRTO’nun (lastik ve lastiğin jant bilgisi, jant imalatçısının evraklarında da bulunabilir) önerilerine ve seçilen lastik ebadına uygun olduğundan emin olun.

Araçtaki şok emicinin, seyahat mesafesinin lastik ebadına mekanik bir sorun ya da yönlendirme sorunu oluşturmadan yedek lastiği kabul etmek için yeterli olduğundan emin olun.

Eğer kışın zincir takılması gerekiyorsa ilave alan gerekeceğini unutmayın.
Değişik Serili Lastikler için Uygun Jant değişimi

Daha önce bahsedilen temel kuralların kapsamında, geniş jant çapı kullanan düşük serili lastikleri monte etmek mümkündür. Aynı dış lastik çapını korumak için, jant çapını büyütmek gereklidir. Seri küçüldükçe, lastiğin eni büyür.

Jant değişiminde, imalatçı tarafından öngörülen orijinal parçanın tam tamına aynı mesafeyi korumak önemlidir.

Lastik dönüşümüne ilişkin tüm değerler profesyonel olarak (imalatçı ya da distribütör) bağlayıcı bir anlaşma oluşturmaz. Bayi ve son kullanıcı, mecburi düzenlemelere uyarak hukuk, teknik talimatlar; araç, lastik ve jant imalatçılarının yönergeleri ve yasama ve düzenleme yetkilileri ile bağlıdırlar.

ARACI TRAFİĞE SOKAN KİŞİ ÖZELLİKLE TEKNİK YOL ARAÇ DÜZENLEMELERİNE İLŞKİN TÜM SORUMLULUĞU ÜZERİNE ALIR.